Често винените любители се чудят дали дадено вино трябва да бъде отворено известно време преди неговото консумиране, дали да бъде аерирано или декантирано, или всичко това едновременно. Тази тема е изключително дискусионна сред винените специалисти. Някои отричат аерирането и декантирането, като препоръчват тези техники да бъдат прилагани само на вина с лек дефект и редуктивни тонове, а други твърдят, че насищането с кислород ще повлияе положително на голяма част вина.
Преди да разгледаме разликите и общото между аерирането и декантирането, ще изложим и нашата позиция. Бъдете търпеливи и дайте шанс на всяко вино, което ви се поднася. Направете си експеримент с някое вино: оставете част от него в чашата и проследете развитието на ароматите. Друга част от виното аерирайте (с аератор или с декантер), а ако има утайка, предварително декантирайте. Така сами можете да прецените дали тези техники повлияват добре на виното и да решите как да поднесете останала част от бутилката.
Каква всъщност е разликата между декантиране и аериране?
Аерирането с аератор е насищане на виното с кислород, за да предизвика бърза промяна на ароматите и вкуса. Обогатяването на виното с кислород чрез аератор позволява “проветряване” на виното, разкриване на аромати и вкус, омекотяване на танините и усещането за киселинност и като цяло по-приятно усещане в устата.
Много често ароматите на младите вина са подтиснати и “затворени”. Понякога се усеща лека редукция, която след няколко завъртания в чашата изчезва. Но много често консуматорът е критичен и след първото усещане, което го смущава, не дава втори шанс на виното.
В такива случаи малките аератори, които са идеално средство за домашно ползване (а и не само), могат да бъдат полезни, тъй като са компактни и позволяват директно наливане на виното в чашата, минавайки преди това през аератора. Може да очаквате и добри резултати и от по-плътните и танинови вина, но бъдете внимателни с по-елегантните като Пино ноар и Гаме. Аерирането може да бъде прекалено агресивно за тях.
Преди всичко първо опитайте виното без аериране. Ако нещо ви смущава – аерирайте и сравнете.
Има много видове аератори, които са подходящо допълнение за подарък към хубава бутилка вино за празниците.
Декантирането от своя страна е отделяне на бистрото вино от образувалата се с времето утайка в бутилката. Декантирането само по себе си обогатява виното с кислород, но много по-нежно от аерирането.
По-старите реколти, както и вина, които не са били стабилизирани, могат да получат благородна утайка на дъното. Тя може да размъти виното, но и усещането ѝ в устата не е приятно. Ето защо се препоръчва декантиране в декантер.
Оставете виното да престои изправено за няколко часа. Отворете внимателно бутилката, без да я разклащате и излейте бавно в съд, докато наблюдавате бистротата на виното с помощта на свещ/камера на мобилен телефон, поставени под гърлото на бутилката. Налейте бавно и внимателно, за да сте сигурни, че утайката ще остане в бутилката и няма да премине в декантера. Когато започнете да виждате следи от фини утайки, спрете да наливате! След декантирането можете да аерирате виното, разклащайки го в декантера.
Можете да използвате декантера или гарафата и само за аериране, ако виното няма утайка. Просто изсипете бутилката по-енергично и разклатете пълния съд.
Не всяко вино изисква аериране и/или декантиране, но някои вина наистина могат да се подобрят с тези техники, особено тези, в които редуктивния тон се усеща значително. За стари или особено деликатни вина този процес може да бъде твърде агресивен и плодовият характер може да бъде загубен, а дори и бързо да се срине аромата.
Все по-рядко се срещат по-стари вина актуална реколта, а енотечните са скъпи, за да си позволим прекалено много експерименти с тях.
Актуалната реколта на Мерло Soulmates от собствените ни лозя е 2017 г. и вече 2 години отлежава в бутилката, след като е съзрявало 12 месеца във френски дъбови бъчви. Ароматът на виното все още напомня за добре узряло грозде със своя запазен плодов профил, череши и малини, сладко от червени плодове. Бъчвата му е предала нежен опушен тон, ванилия, канела, сладки подправки, а отлежаването в бутилката допринася за тютюна и леката кожа, сушените листа, ореха и обема на виното. Танините са кадифени, а киселинността е все още свежа. Вино, което се разгръща в чашата, а това развитие си заслужава да бъде проследено.
По случай наближаващите коледни и новогодишни празници, именни дни и като цяло хубавите поводи за наздравици, решихме да подарим по една бутилка от това вино на всеки закупил 5 бутилки от него. Купувате 5 бутилки, а се радвате на 6 и то с безплатна доставка до посочен от Вас адрес.
Насладете се и споделете Вашето мнение.